Gelincikler Açarmış Ayraçlarda!
Merhaba sevgili dostlar ,gelincik demişken bu çiçeğin ismin nereden geliyor diye merak ettim ve azıcık araştırma yaptım.Bakalım neymiş öyküsü...

Gelincik çiçeği hikayesi çok eskilere dayanmaktadır. Örneğin Romalılar aşık olan ve jara sevdaya düşenlere gelincikten yaptıkları içeceklerden verirlermiş ve bu içeceğin aşk acısını hafifleteceğini düşünürmüş. Yine Yunan mitolojisinde bir çok tanrının vazgeçmediği bir çiçektir. Uyku tanrısı olarak bilinen Hypnos’un çocuklarından biri olan Morpheus gelincikten yaptığı taçları uyutmak istediklerine verirmiş.
Gelincik'in insanlar ile özdeşleştirildiğinden bahsetmiştik. Gelinciğin ince yaprakları ve narinliği insanları yüreğinin inceliğini, en ufak bir rüzgarda koparak yok olması insanların kırılganlığını, topraktan koptuğu anda ömrünü tamamlaması insanların yüreğindeki sevginin yok olmasını temsil etmektedir. Gelincik çiçeğinin anlamı ise hüzündür. Kavuşamayan aşıkları temsil eder.

İşte böyle gelincik diye geçme istemedim ve bende fotoğrafını çektiğim gelinciğin resmini çizeyim dedim.Umarım ayracımı da beğenmişsinizdir.
Sevgilerimle...


Gelincik Logo Kullan


fatofotofan@gmail.com
whatsapp:05533463243

Hiç yorum yok:

Yorum attığınız için teşekkür ederim

Yeni Video

Bumerang - Yazarkafe
Blogger tarafından desteklenmektedir.